WIELKI POST

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta), nie spożywamy również alkoholu. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa odbywa się w każdy piątek o godz. 16.00 po niej Msza św.; Gorzkie Żale w każdą niedzielę o 17.00 i rotacyjnie (I Niedziela Wielkiego Postu o 8.30, II Niedziela Wielkiego Postu o 10.00, III Niedziela Wielkiego Postu o 11.30) z kazanie pasyjnym. Wielki Post to dobra okazja do postanowień. Pomóc w tym może „Skarbonka” bądź „Zdrapka”. Tradycją lat ubiegłych w czasie trwania Wielkiego Postu od poniedziałku do czwartku od 15 do Wieczornej Mszy Świętej będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka i Adoracja indywidualna Jezusa Eucharystycznego. Zapraszamy i zachęcamy.

źródło: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/wielki_post_popielec.php3