TRIDUUM PASCHALNE – WIELKI PIĄTEK

 

Wielki Piątek jest dniem smutku i żałoby w kościele. Nabożeństwo Wielkopiątkowe składa się z 5 części:

  • Słuchamy czytań z Pisma Świętego oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii Św. Jana.
  • Modlitwy za wiernych na wezwanie kapłana w podanych intencjach.
  • Adoracji krzyża – jako znaku naszego zbawienia, który przypomina nam o męce Chrystusa. Jest symbolem naszej wiary chrześcijańskiej. Szczytem nabożeństwa Wielkiego Piątku jest oddanie publiczne czci krzyżowi, za który każdy wierny może uzyskać odpust zupełny.
  • Komunii
  • Procesji do grobu pańskiego z Najświętszym Sakramentem.

            Kłaniamy się Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż twój święty świat odkupić raczył. Śmierć Twoja stała się wyrazem największej miłości. Błagamy o miłosierdzie, ty jesteś naszym odkupicielem. Naszą nadzieją, barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Odbywają się adoracje wiernych.

 

Wielki Piątek to dzień kiedy w sposób szczególny rozpatrujemy Mękę Jezusa. Dzisiaj od rana w naszej wspólnocie mieliśmy Adoracje Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Od rana wartę przy Ciemnicy pełnili strażacy z Hołowczyc i Rzewuszek.

Tradycyjnie o godzinie 15 z kościoła parafialnego na cmentarz grzebalny ruszyła Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Grzegorz. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej rozpoczęło się w naszym kościele parafialnym Nabożeństwo Adoracji Krzyża. Po nabożeństwie monstrancja z Najświętszym Sakramentem została przeniesiona do grobu Pańskiego, aby tam w ciszy był adorowany. O godzinie 20 licznie zgromadzeni parafianie pod przewodnictwem p. organisty odśpiewali 3 części Gorzkich Żali.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w Adoracje Najświętszego Sakramentu tego dnia. W sposób szczególny dziękujemy jednostkom OSP z Hołowczyc i Rzewuszek za pełnienie służby przy Ciemnicy i Grobie. Dziękujemy za ten dzień i zapraszamy jutro.

Zapraszamy do fotorelacji z dzisiejszego dnia.

Parafianka