Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie NMP jest w tradycji Polskiej najważniejszą uroczystością Maryjną. Łączy ona w sobie dwa elementy: duchowy i patriotyczny.

Jak wiemy z tradycji Kościoła Maryja jako pierwsza ze stworzeń weszła do nieba w ciele. Jest o owoc Jej zwycięstwa nad grzechem, które odniosła dzięki Niepokalanemu Poczęciu.  Wniebowzięcie przypomina nam o godności ciała ludzkiego i zachęca do godnego postępowania przyszłej chwały, która ma się w nas objawić.  W tym dniu przynosimy do świątyni naręcza kwiatów, pachnących ziół, zbóż prosząc Boga, aby służyły człowiekowi i wszystkiemu stworzeniu, które podczas Mszy św. kapłan poświęci jako dar wdzięczności za cały stworzony świat.  Kościół wzywa nas do radości, ponieważ Matko zostałaś wzięta z ciałem i duszą do nieba i z Chrystusem królujesz na wieki. Element patriotyczny związany jest z opieką Matki Bożej nad nasza Ojczyzną. Świadczy o tym choćby “Cud nad Wisłą” czy obrona Jasnej Góry podczas “Potopu Szwedzkiego”. 

W tym w naszej parafii kapłani świecili przyniesione pierwociny tegorocznych zbiorów, zapraszając tym samym samego Boga do pracy rąk ludzkich. Tym szczególnym dniu, miało również miejsce podniosłe wydarzenie. Po Mszy świętej za Ojczyznę, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Andrzej Jakubowicz, udaliśmy się pod gmach Urzędu Gminy, aby tak uroczyście odsłonić popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób mieszkańcy Sarnak uczcili pamięć o bohaterze narodowym w 100 lecie odzyskania niepodległości. 

Przez wstawiennictwo Matki Syna Bożego, polecamy pracę rąk ludzkich i losy naszej Ojczyzny.

Zapraszamy do fotorelacji.