KOMUNIKAT BISKUPA DROHICZYŃSKIEGO
Piąte zarządzenie Biskupa Drohiczyńskiego o organizacji duszpasterstwa w stanie epidemii.
Utrzymuje się w dalszym ciągu stan epidemii i związane z nim ograniczenia. Wyszło jednak w dniu wczorajszym nowe rozporządzenie Rady Ministrów (Dz.U. z 19 kwietnia 2020 r., poz. 697), które łagodzi nieco dotychczasowe zakazy i pozwala na szerszy zakres duszpasterstwa liturgicznego. W związku z tym, postanawiam:
1. Dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, przedłużoną już w moim piśmie z 3 kwietnia br., przedłużyć po raz kolejny, do odwołania.
2. Wystosować jednocześnie do diecezjan zachętę, aby starali się uczestniczyć we Mszy świętej przynajmniej raz w miesiącu. Staje się to moralnie możliwe, ponieważ:
a) w obrzędach religijnych można brać udział wg przelicznika – jedna osoba na 15 m2 powierzchni kościoła lub kaplicy. Proboszczowie są proszeni o sprawdzenie w dokumentach lub zmierzenie powierzchni obiektu sakralnego i umieszczenie na jego drzwiach informacji o liczbie osób uprawnionych do wejścia i uczestnictwa w liturgii (oprócz celebransa i służby liturgicznej);
b) istnieje też możliwość uczestnictwa w liturgii na placu przykościelnym. Proboszczowie są proszeni o włączenie głośnika zewnętrznego i przypomnienie o obowiązku zachowania odległości 2. m między poszczególnymi wiernymi.
c) można podzielić parafię na cztery części i zapraszać każdą z nich na kolejne niedziele miesiąca. Osoby zamawiające intencje Mszy świętych mogą w nich uczestniczyć niezależnie od miejsca zamieszkania.
3. Zaprosić ministrantów mających więcej, niż 13 lat życia do służby liturgicznej. Młodsi mogą być dopuszczeni tylko wówczas, gdy przybywają na liturgię z rodzicami lub innymi dorosłymi opiekunami.
4. Wszystkich uczestniczących we Mszach świętych zobowiązać do zachowywania wprowadzonych zasad bezpieczeństwa, m. in. zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub maseczek. Nie dotyczy to jedynie celebransa.
5. Poinformować, że w ostatniej stacji pogrzebu, na cmentarzu, może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, oprócz celebransa, dokonujących pochowania lub pracowników zakładu pogrzebowego – z zachowaniem stosownych odległości.
6. Przypomnieć, że obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy również uczestników pogrzebu na cmentarzu, osób przebywających w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, zarówno kapłana, pracowników kancelarii, jak też interesantów.
7. Zwrócić się z usilną prośbą do Księży Proboszczów o wystawienie Najświętszego Sakramentu przynajmniej raz w tygodniu na kilka godzin i stworzenie możliwości odbycia spowiedzi i przyjęcia Komunii świętej wielkanocnej.
8. W okresie trwania epidemii nakazać śpiewanie suplikacji podczas wszystkich Mszy świętych, przynajmniej w niedziele. Zachęcam też i proszę wiernych o odmawianie – w miarę możliwości – koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 i różańca o 20.30 w intencji ustania zagrożenia ze strony koronawirusa i suszy.
9. W związku z narastającymi trudnościami w regulowaniu zobowiązań parafialnych (opłaty za prąd, wywóz śmieci, utrzymanie pracowników itp.), przypomnieć o podaniu wiernym numeru konta parafialnego na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń, a także umieszczeniu puszki przy wyjściu z kościoła.
10. Kurię Diecezjalną częściowo otworzyć, ale pozostawić w dalszym ciągu kontakt telefoniczny lub mailowy, jako najwłaściwszą drogę komunikowania się. Jedynie w ważnych i pilnych sprawach będzie możliwe spotkanie bezpośrednie, po wcześniejszym zaanonsowaniu przybycia.
11. Oleje święte poświęcone w Wielki Czwartek Księża Dziekani lub inni kapłani w ich zastępstwie będą mogli odebrać w siedzibie Kurii w poniedziałek, 27 kwietnia br., w godz. 9.00 – 12.00.
Proszę też o kontynuowanie chrześcijańskiej troski o osoby starsze i samotne, a także o włączanie się w miarę możliwości do różnorodnych form wolontariatu.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzialne i cierpliwe znoszenie niedogodności życiowych będących skutkiem wprowadzonych zakazów, za wzajemną pomoc i otwartość. W szczególny sposób dziękuję Osobom o wielkim sercu i wielkiej odwadze, które w szpitalach i domach opieki niosą pomoc ludziom chorym i starszym. Macie Państwo nasze modlitewne wsparcie i wielką wdzięczność. Pragnę wszystkich prosić o wzajemne wspieranie się i życzliwe zainteresowanie potrzebami osób żyjących obok nas, zwłaszcza samotnych, starszych i chorych. Pozdrawiam Drogich Księży i Osoby Konsekrowane, prosząc o wytrwałość i ofiarność w pełnieniu służby u Pana.
Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa
+ Piotr Sawczuk
Biskup Drohiczyński