Piesza nowenna do św. Józefa

Już tradycją w naszej Sarnackiej parafii, stała się piesza nowenna ku czci św. Józefa. Kultywując tą tradycję w tym roku w okresie nowenny do Św. Józefa tj. od 10 do 18 marca, grupa parafian pielgrzymowała z kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika do kaplicy w Lipnie pw. św. Józefa.

Święty Józef jako przybrany ojciec Chrystusa jest dla nas wzorem: posłuszeństwa Bogu, wiary, pracowitości, męstwa, sprawiedliwości, czystości, pięknej miłości, skromności, ubóstwa itp. W związku z tym w nowennie kapłani ukazywali przymioty świętego jako ojca, małżonka, człowieka pracy w odniesieniu do naszego życia.

Nowenna rozpoczynała się zawsze Mszą św. wieczorową. Po skończonej Eucharystii pątnicy, wraz z księżmi Piotrem i Grzegorzem, w liczbie średnio ok 70-80 pątników ruszali w drogę do Lipna. Ośmiokilometrowy odcinek z Sarnak do Lipna pątnicy pokonywali w półtorej godziny. Czas ten był dobrze wykorzystany. Pielgrzymowanie rozpoczynaliśmy śpiewem. Był to zawsze czas na zawiązanie wspólnoty, a więc dzielenie się talentami muzycznymi. Po śpiewie był czas na konferencje. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą objawień Fatimskich. Cykl 9 konferencji odnosił się do Objawień i zadań jakie w Fatimie objawiła Maryja. Po konferencji i przerywniku muzycznym przychodził czas na modlitwę różańcową, w której polecaliśmy wszystkie nasze intencje. Był to zawsze czas refleksji, zamyślenia i wspólnej modlitwy w którą angażowała się całą wspólnota poprzez prowadzenie poszczególnych dziesiątek różańca i śpiew. Różaniec kończyliśmy Litanią do NMP i modlitwą w intencjach Ojca Świętego i za zmarłych.

Czas i kilometry szybko mijały, ani się człowiek obejrzał i już ze śpiewem na ustach wchodziliśmy do kaplicy w Lipnie pw. św. Józefa. Tutaj miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy nowenny. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, odśpiewaniu „Apelu Jasnogórskiego” i pieśni „Abyśmy byli jedno”, był czas na agapę, którą przygotowywali mieszkańcy Lipna.

Piesza Nowenna był to czas błogosławiony, gdy poprzez swój udział mogliśmy głosić innym Chrystusa, nie słowem, ale konkretną postawą.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy nie szczędzili trudu i czasu w przygotowanie i bezpieczne przeprowadzenie pielgrzymów z Sarnak do Lipna. W sposób szczególny dziękujemy p. Tomaszowi i jego wnuczkowi Mateuszowi, którzy zadbali o nasze bezpieczeństwo na trasie pielgrzymki. W sposób szczególny dziękujemy mieszkańcom Lipna za hojność i dary serca w postaci poczęstunków, którymi gościliście przybywających pielgrzymów. Niech za wszelkie dobro Bóg wam stokroć wynagrodzi. Dziękujemy wszystkim, którzy poprzez śpiew, modlitwę i obecność włączyli się w to piękne dzieło modlitewne. W sposób szczególny pragniemy podziękować Kapłanom. Ks. Proboszczowi Andrzejowi Jakubowiczowi za duchowe wsparcie i wygłoszone kazania. Ks. Piotrowi Pędzichowi i ks. Grzegorzowi Zasłonce za: obecność na trasie, wygłoszone konferencje, modlitwę i wspólny śpiew.

Mamy nadzieję, że trud i modlitwa której byliśmy częścią będzie owocowała w naszym życiu, rodzinach i całej wspólnocie parafialnej.

Pielgrzym.