UROCZYSTOŚĆ MARYI KRÓLOWEJ POLSKI

„Witaj maj, trzeci maj,

U Polaków błogi raj…”

            Słowa „Mazurka 3-go Maja” przypominają nam o ważnym wydarzeniu z kart Polskiej historii, a mianowicie o 226 rocznicy proklamowania Konstytucji 3 maja. Pierwsza w Europie, a drugiej na świecie konstytucja niosła ze sobą szereg reform, które miały na celu wzmocnienie władzy i próbę odbudowy dawnej świetności narodu Polskiego. Niestety na reformy było już za późno. Cztery lata później Polska na 123 lata traci niepodległość. Jednak dzięki wierze i wychowaniu patriotycznym świadomość narodowa Polaków nie umiera, wręcz przeciwnie, wzmacnia się, czego przejawem są kolejne powstania narodowe. Wybuch I wojny światowej, jej przebieg i rozstrzygnięcia spowodował odzyskanie niepodległości. Duża w tym zasługa ludzi, którym leżał na sercu los Ojczyzny. Do tego grona można zaliczyć szereg wybitnych Polaków, którzy niejednokrotnie przelewali za Ojczyznę krew (np. św. brat Albert). W tym gronie mnóstwo jest zwykłych ludzi, którzy poprzez codzienną pracę, naukę i wiarę budowali świadomość narodową. Duża w tym zasłużą ludzi wykształconych na czele z duchownymi.

Dla nas Polaków 3 maja to również bardzo ważna uroczystość kościelna. W tym dniu świętujemy uroczystość Maryi Królowej Polski. Rola Matki Jezusa jest nie rozerwalnie związana z historią naszej Ojczyzny. Przez przeszło 6 wieków, Maryja czuwa i błogosławi z Jasnej Góry. To tutaj miało miejsce cudowne odwrócenie działań wojennych w walce ze Szwedami. To z tego narodowego sanktuarium wyszła iskra, która poruszyła serca i umysły Polaków do walki o Ojczyznę. Wycofanie się Szwedów spod bram Jasnej Góry o którym król Jan Kazimierz dowiedział się w Krośnie, wpłynęło na nazwanie Matki Bożej Królową Polski. 1 kwietnia 1656 r. król Kazimierz w katedrze złożył swe śluby przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i uroczyście ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej. W 1754 r. sejm w swoich ustawach nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. 25 listopada 1908 papież Pius X wydał dekret, w którym potwierdził kult, pozwolił obchodzić święto NMP jako Królowej Korony Polskiej i ustanowił liturgiczne święto Królowej Korony Polskiej dla archidiecezji lwowskiej i diecezji przemyskiej, wyznaczając je na pierwszą niedzielę maja na pamiątkę ślubów Jana Kazimierza. W 1910 ten sam papież ogłosił Matkę Bożą Królową Korony Polskiej główną patronką archidiecezji lwowskiej. W 1962 r. bł. Jan XXIII ówczesny papież, ogłosił NMP Królową Polski główną patronką Polski, a święto NMP Królowej Polski stało się świętem I klasy we wszystkich diecezjach polskich. W 1969 papież Paweł VI na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego podniósł święto do rangi uroczystości.

Mając na uwadze wskazane kwestie 3 maja b.r. podczas Mszy świętej o godzinie 10 w naszej parafialnej świątyni polecaliśmy Bogu sprawy naszej Ojczyzny. Ks. proboszcz przewodniczył uroczystej Eucharystii, w której polecał przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski druhów Strażaków. Wśród licznie zgromadzonych wiernych nie zabrakło strażaków wraz ze sztandarami.

W tym dniu w sposób szczególny pragniemy podziękować druhom strażakom, za codzienną posługę, dzięki, której możemy czuć się bezpiecznie. Każdy trud niech Jezus Miłosierny wynagrodzi, św. Florian patron strażaków niech wspiera, a Matka Boża Królowa Polski niech otacza płaszczem swej opieki, szczególnie podczas akcji.

Parafianin.