„Mity wokół żołnierzy wyklętych”

W niedzielę 25 lutego b.r. w naszą wspólnotę parafialną odwiedził dziennikarz – Kajetan Rajski. Urodzony w 1994 r. obecnie student prawa i teologii, a także publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Mimo młodego wieku autor wielu książek i publikacji.

Dziennikarz wygłosił do licznie zgromadzonych parafian i gości konferencję: „Mity wokół żołnierzy wyklętych”. „Młody człowiek, a jaka wiedza i znajomość tematu żołnierzy Niezłomnych” takimi słowami podsumował wykład jeden z uczestników wykład pana Kajetana. Rzeczywiście w słowach prelegenta dało się poczuć, że tematyka losów żołnierzy Armii Krajowej w pierwszych latach totalitaryzmu komunistycznego w Polsce, panu Rajskiemu jest szczególnie bliska. Wynika to przede wszystkim z pasji i wielkiego szacunku do bolesnej historii Polski czasu powojennego, naznaczonej krwią bohaterów, a często zapominanej.

Dziękujemy p. Kajetanowi za poświęcony czas i prelekcję, która pozwoliła lepiej poznać i przede wszystkim zrozumieć losy Armii Krajowej w Polsce komunistycznej.

Naturalną kontynuacją prelekcji „Mity wokół żołnierzy wyklętych”, była modlitwa w intencji Żołnierzy wyklętych podczas uroczystej Mszy świętej, która odbyła się 1 marca b.r. w kościele parafialnym. Po skończonej Eucharystii, zgromadzeni wierni udali się do dawnego aresztu, aby tam pomodlić się i złożyć kwiaty w geście szacunku i pamięci w miejscu w którym wiele osób straciło zdrowie i życie broniąc ideałów i wolnej Polski.

Tematyka Żołnierzy Wyklętych, w PRL-owskiej Polsce wymazana z kart historii, dzięki takim ludziom jak pan Kajetan powraca, a ludzie, którzy przez system zostali zapominani i wyklęci odzyskują przysługujące im miano Bohaterów.

Chwała Bohaterom