Wizytacja kanoniczna w parafii

„Witamy naszego pasterza” tymi słowami, został przywitany ksiądz Biskup Diecezji Drohiczyńskiej – Tadeusz Pikus, tuż na granicy naszej gminy – w Kózkach, 3 czerwca 2018 roku. Po przywitaniu przez parafian, wręczeniu darów dla Jego Ekscelencji a także sekretarzowi księdzu Tomaszowi,  ksiądz biskup przemówił krótko do zebranych tam parafian, zostawił swój dotychczasowy pojazd i przesiadł się do bojowego wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarnakach. Otrzymał od druhów czerwony hełm komendanta, w którym pojechał do kościoła parafialnego pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach. W bramie świątyni Pasterza diecezji powitał ks. proboszcz Andrzej Jakubowicz,  wręczając symboliczne klucze. W świątyni ks. proboszcz przedstawił historię parafii oraz kościoła, a także sprawozdanie z życia wspólnoty i prac zrobionych od ostatniej wizytacji.

Po Eucharystii w asyście strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mierzwicach udał się do tamtejszej kaplicy, gdzie odprawił Mszę Świętą. O 11:30 w sarnackim kościele parafialnym, Podczas Mszy Świętej powiedział kazanie do zgromadzonych na liturgii dzieci, używając znanej najmłodszym maskotki – żółwia Stefana. W czasie Eucharystii, w momencie darów ofiarnych przyjął sprawozdania napisane przez wszystkie wspólnoty parafialne działające przy kościele. Następnie przewodniczył nabożeństwu i procesji Oktawy Bożego Ciała. Po południu uczestniczył w spotkaniu Rady Parafialnej w sali katechetycznej. Wieczorem w kościele parafialnym odprawił Mszę św. i przewodniczył w  nabożeństwie czerwcowym, wygłosił kazanie i udał się wraz z wiernymi na  procesję na cmentarz grzebalny. Tym zakończył się pierwszy dzień wizytacji księdza biskupa.

W poniedziałek – 4 czerwca 2018 r. – Ks. Biskup o godzinie 8:00 odprawił Mszę Świętą w Lipnie, a później udał się tamtejszej Szkoły Podstawowej. O godzinie 10:00 odwiedził najmłodszych w Przedszkolu Samorządowym w Sarnakach, następnie Urząd Gminy, a także Szkołę Podstawową im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach. Dostojny gość w szkole został przywitany chlebem i solą oraz wspólnym wykonaniem pieśni ”Barka” przez wszystkich uczestników spotkania. Specjalnie na tę okazję młodzież pod kierunkiem księdza Piotra Pędzicha przygotowała krótką inscenizację pt. „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”, która przedstawiała życie Świętego Stanisława Kostki – patrona obecnego roku duszpasterskiego oraz dzieci i młodzieży. Następnie ksiądz Biskup wręczył nagrody z przeprowadzonego konkursu „ Święty Stanisława – nasz patron” dla  dzieciom i młodzieży, którzy wygrali w swoich kategoriach, a następnie przemówił do wszystkich zebranych. Po wspólnym obiedzie, Biskup Tadeusz Pikus udał się na spotkanie z pracownikami  Nadleśnictwa w Sarnakach.

Zwieńczeniem wizytacji w parafii w Sarnakach było udzielenie przez księdza biskupa sakramentu bierzmowania młodzieży przygotowywanej przez księdza Piotra Pędzicha. Na kazaniu ksiądz Tadeusz Pikus nawiązał do Darów Ducha Świętego, a także do konieczności bronienia wiary przed złem tego świata. Podczas Mszy św. ks. Biskup udzielił 52 młodym kandydatom sakramentu bierzmowania. W ten sposób umocnił ich wiarę i wskazał drogę do Jezusa Chrystusa przez Ducha Świętego. Na pamiątkę przyjęcia sakramentu bierzmowania młodzież otrzymała pobłogosławione przez księdza biskupa – krzyże i dyplomy, a następnie wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Pomimo bardzo napiętego planu, wizytacja księdza biskupa przebiegła sprawnie i pomyślnie, w miłej i przyjaznej atmosferze.