Półkolonie w parafii

Tak jak w roku ubiegłym i teraz księża posługujący w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach wraz z młodzieżą z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży  podjęli się trudu zorganizowania półkolonii dla dzieci z parafii pod hasłem „Dorastaj i baw się bez uzależnień” współfinansowany  ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sarnakach. Od 25 do 30 czerwca 46 dzieci pod czujnym okiem opiekunów z parafialnego oddziału KSM-u spędzali wspólnie czas poznając siebie nawzajem, każdy uczestnik miał możliwość poznać inne kultury, ponieważ w naszych półkoloniach  uczestniczyło kilkoro dzieci z poza granic naszego kraju. Nad wszystkim czuwali ksiądz Piotr Pędziech  oraz ksiądz Grzegorz Zasłonka.

Pierwszy dzień miną właśnie na poznawaniu siebie, poznawaliśmy swoje imiona i zainteresowania. Po integracji wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat zdrowego i mądrego spędzania wolnego czasu bez używek, którą wygłosił ks. Grzegorz a następnie dzieci w grupach wykonały plakaty promujące taką właśnie formę wypoczynku. Po obiedzie grupy rywalizowały o punkty w grze w kalambury, rywalizacja była zacięta i wszyscy poradzili sobie doskonale.

Wtorek był dniem pełnym atrakcji.  Opuściliśmy Sarnaki i wyruszyliśmy w drogę do Siedlec. Pierwszym punktem programu był basen gdzie mięliśmy okazję  popluskać się w wodzie, pograć w piłkę wodną, oraz pozjeżdżać na zjeżdżalniach. Po tym godzinnym szaleństwie zaspokoiliśmy nasz głód w McDonald’s.  Następnie  w kinie obejrzeliśmy film pt „Odlotowy nielot”, który bawił i wzruszał. Zmęczeni dniem atrakcji udaliśmy się w drogę powrotną do Sarnak.

Trzeciego dnia naszych wspólnych wakacji zaraz po godzinie 9 podążyliśmy do straży, gdzie przedstawiciel straży pan Henryk opowiedział nam kilka ciekawostek o Sarnackiej ochotniczej straży pożarnej. Największym zainteresowaniem wśród  dzieci cieszyły się wozy strażackie , które mogły podziwiać od środka, ponadto zorganizowano konkurs ubierania się w strażacki strój na czas dla dziewczynek i chłopców. Po powrocie na wikariat mieliśmy czas na słodkie co nieco, następnie rozegraliśmy kolejną rundę w kalambury, lecz tym razem to wychowawca grupy musiał zgadnąć co jego podopieczni pokazują. Środę nazwać można dniem konkurencji, ponieważ po obiedzie drużynowo rozegraliśmy quiz religijny.

W czwartkowy poranek kolejny raz wyruszyliśmy w drogę, tym razem naszym celem był park linowy w Wólce Nadbużnej. Każdy miał możliwość sprawdzić siebie na podniebnej wędrówce, a nasze brzuchy zapełniliśmy kiełbasą z ogniska.

Piaty dzień naszych półkolonii rozpoczęliśmy spotkaniem z panem policjantem, który opowiedział nam o bezpiecznym wypoczynku zarówno poza domem jak i w domu. Kolejnym bardzo ważnym punktem była wspólna Eucharystia podczas której modliliśmy się za naszego księdza wikariusza księdza Piotra w dniu jego imienin. Po wspólnej Mszy Świętej podzieleni na grupy wyruszyliśmy w teren. Wraz z opiekunami zagraliśmy w grę terenową podczas której poznaliśmy fragment historii Sarnak i okolic. Musieliśmy odnaleźć  miejsca takie jak Stary Cmentarz, areszt śledczy czy tablice upamiętniające  uczniów i nauczycieli poległych w czasie II wojny światowej, orz kilka innych. W każdym z tych miejsc dowiadywaliśmy się krótkiej historii o danym miejscu i osobach z nim związanych .

Ostatni dzień był dniem sportu i podsumowania całego naszego wspólnego tygodnia.  Nasz dzień rozpoczęliśmy na hali sportowej, gdzie graliśmy w piłkę nożną i inne zabawy. Urozmaiceniem zabaw sportowych był tor przeszkód, który każda grupa musiała pokonać w jak najkrótszym czasie.  Gdy rozgrywki sportowe skończyły się  wróciliśmy na wikariat, gdzie czekała na nas przygotowana przez młodzież agapa. Podczas tego spotkania podsumowaliśmy miniony tydzień, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Gdy tylko nadarzała się okazja  odwiedzał nas ksiądz proboszcz Andrzej Jakubowicz, rozmawiał z dziećmi i troszczył się o nasze samopoczucie.

Dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoje zaangażowanie, poświęcony czas i dary serca przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia letniego wypoczynku dla dzieci z naszej parafii. Niech za każde dobro Bóg stokrotnie wynagrodzi.