Wielki Post – Środa Popielcowa

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta), nie spożywamy również alkoholu. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

                                                                        źródło: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/wielki_post_popielec.php3

 

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy do dobrego przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego poprzez:

– Indywidualną adoracje Najświętszego Sakramentu (od poniedziałku do czwartku) od godziny 15 do wieczorowej Mszy świętej. 

– Koronkę do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00.

– Drogę Krzyżową w każdy piątek o godzinie 16.00.

– Nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielą po Mszy Świętej o godzinie 17.00 i rotacyjnie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 8.30, druga niedziela 10.00, trzecią 11.30 i tak dalej

– Zdrapka Wielkopostna 

– Nowenna do Świętego Józefa z Sarnak do Lipna 10-18 marca (po wieczorowej Mszy Świętej).

– Rekolekcje Wielkopostne (27-29 marzec),

– Nocna Droga Krzyżowa (3 kwietnia).

– Ekstremalną Drogę Krzyżową z Sarnak do Leśnej Podlaskiej (4 kwietnia).

– Drogę Krzyżową ulicami Sarnak (5 kwietnia).