Wielka Pokuta

15 października na Jasnej Górze odbyła się „Wielka Pokuta” za grzechy narodu. W modlitwie tej wzięła udział grupa pielgrzymów z Sarnak, której przewodniczył ks. Grzegorz Zasłonka.

W drogę wyruszyliśmy 14 października. Pierwszym punktem pielgrzymki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tu przeszliśmy Bramę Miłosierdzia, uczestniczyliśmy w Eucharystii i prelekcji o Bożym Miłosierdziu. Siostra Gracja przybliżyła nam postać św. Siostry Faustyny i jej duchowy testament. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam odmówiliśmy Koronkę i po zwiedzaniu Sanktuarium, wyruszyliśmy do Częstochowy. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Podczas nabożeństwa polecaliśmy w modlitwie dzieci nienarodzone, których życie jest zagrożone. Następnie, był czas na modlitwę indywidualną. Od godziny 11 uczestniczyliśmy w uroczystościach, które odbywały się na Błoniach Jasnogórskich. Najpierw wsłuchiwaliśmy się w konferencje wygłoszone przez ojców: Autonello i Enrique. W godzinie miłosierdzia odmówiliśmy Koronkę i słuchaliśmy słów ks. Piotra Glasa, który ukazał ogrom Bożego Miłosierdzia i nawoływał do pokuty. Głównym punktem dnia była Eucharystia, której przewodniczył ks. abp. Stanisław Gądecki. Po Mszy Świętej odbyła się część pokutna ze świadectwami, modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu, wśród zebranych wiernych, dało się wyczuć nastrój modlitwy, radości i życzliwości. Pośród zebranych wiernych było wielu kapłanów, którzy jednali ludzi z Bogiem w sakramencie Pokuty. Po skończonych modlitwach, udaliśmy się w drogę powrotna do domu, aby uczestniczyć w parafialnej pokucie. Nasza parafia, przez tydzień, przygotowywała się do tego dnia. Codziennie godzinę przed Eucharystią wieczorową kapłani czekali na penitentów w konfesjonałach. Ks. Proboszcz zachęcał parafian do postu, aby przez ofiarę lepiej przygotować i przeżyć czas pokuty.

W dniu parafialnej pokuty, w niedziele 16 października, gościliśmy ks. Marcina Szymanika, który głosił Słowo Boże i po każdej Eucharystii przewodniczył modlitwie pokutnej. O godz. 15 wspólnie odśpiewaliśmy Koronę do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej ulicami Sarnak. Poprzez wspólnotową modlitwę prosiliśmy o przebaczenie grzechów i Boże Miłosierdzie dla parafii i narodu.

Mamy nadzieje, że dzieło, w którym uczestniczyliśmy, będzie owocowało, w naszych rodzinach, wspólnocie parafialnej i całym narodzie.