Ostatnie roraty

Przez okres adwentu w naszej parafialnej świątyni, pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, odbywały się Roraty. Dzieci i młodzież uczestniczyli w Roratach w: poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki na Mszy wieczorowej. Natomiast dla dorosłych Roraty były odprawiane w środy i soboty na Mszy porannej. Zarówno dzieci i dorośli licznie uczestniczyli w Roratach przynosząc do świątyni pięknie zdobione lampiony. W tym roku spotkania roratnie przezywaliśmy z Matką Bożą w wizerunku Jasnogórskim. Księża w kazaniach przybliżali historię: ikony “Czarnej Madonny”, Jasnej Góry, cudów związanych z tym wyjątkowym sanktuarium. Głównym celem było ukazanie obecności Maryi w naszym przygotowaniu narodziny Jezusa i szczególnej roli Maryi, która jest naszą Mamą i Królową. Podczas wspólnych spotkań dzieci uczyły się i śpiewały pieśń Maryjną „Mama Królowa”. Tekst i melodię opanowali zarówno dzieci jak i dorośli. Pieśń wnosiła zawsze radość i wesele do naszej wspólnoty. Na pierwszych Roratach kapłani rozdali dzieciom plansze, na które przez cały okres trwania rorat dzieci zbierały wota, rozdawane po każdych Roratach. Dzieci na Roraty oprócz lampionu przynosili papierowe serca z dobrymi uczynkami i składali je do pustego żłóbka. Po każdej Mszy roratnej, kapłani losowali jedno serce, szczeliwa osoba miała zaszczyt zabrać na noc do swojego domu figurę Matki Bożej Fatimskiej. Trzeba zauważyć, że dzieci bardzo chciały aby to ich serce zostało wylosowane, o czym świadczy ilość serduszek i sam udział w roratach. Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, wśród najmłodszych parafian naszej wspólnoty, wpisała się w przygotowania do setnej rocznicy objawień Fatimskich, które będziemy przeżywać w rozpoczętym roku liturgicznym. Na ostatnich Roratach z udziałem dzieci, spośród serc, które dzieci przynosiły przez cały Adwent, zostały wylosowane nagrody. Główną nagrodę, dużego pluszowego misia, wylosowała Aleksandra Korowajczuk. Serca natomiast zostały wykorzystane do ozdobienia choinki znajdującej się przy Szopce Bożonarodzeniowej i stanowią posłanie w żłóbku dla Nowonarodzonego Mesjasza. Oprócz tego, każde dziecko, które systematycznie uczestniczyło w roratach otrzymało figurkę Maryi i coś słodkiego. Po rozdaniu upominków i pamiątkowym zdjęciu, ks. Piotr rozdał dzieciom “Światełko Betlejemskie”. Wszystkim Dzieciom i ich rodzicom życzymy Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowonarodzony Mesjasz błogosławi na każdy dzień życia, a Maryja otacza płaszczem swej Opieki.