Śladami wiary Ojców.

22 sierpnia b. r. 52 osobowa grupa pielgrzymów z Sarnak pod opieką księdza Grzegorza Zasłonki udała się w jednodniową pielgrzymkę autokarową „Śladami wiary Ojców”.
Pierwszym celem pielgrzymów był Pratulin. W tym szczególnym miejscu zapoznaliśmy się z historią męczeństwa Błogosławionych Męczenników Podlaskich: Wincentego Lewoniuka i 12 jego Towarzyszy. Męczeństwo, tych prostych ludzi, którzy przelali krew w obronie: wiary i swej świątyni jest dla nas pięknym świadectwem. Postawa męczenników z Pratulina motywuje nas do podjęcia pracy w dziele budowy świątyni naszego ducha, jak również kościoła parafialnego, który jest wyrazem naszej wiary. Po ucałowaniu relikwii Błogosławionych Męczenników Podlaskich i modlitwie indywidualnej udaliśmy się w dalszą podróż.
Następnym punktem naszej pielgrzymki był Kodeń. W tym szczególnym miejscu, naznaczonym kultem do Matki Bożej Kodeńskiej uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Grzegorz. Po skończonej Eucharystii, mieliśmy okazję wsłuchać się w historię obrazu Matki Bożej Jedności, poznać historię i ciekawe postacie związane z Kodniem. Pobyt, w tym szczególnym miejscu, to był piękny czas naznaczony duchem modlitwy, zakończony obiadem i kupnem pamiątek.
Ostatnim punktem naszej pielgrzymki był Janów Podlaski i tamtejsza Bazylika Mniejsza Trójcy Świętej, która w przeszłości była kościołem katedralnym diecezji janowskiej czyli podlaskiej, późniejszej siedleckiej, do której nasza parafia należała w przeszłości. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza poznaliśmy historię historycznej siedziby biskupów. Na koniec pobytu w Janowi udaliśmy się do krypty w którym spoczywają biskupi Janowscy, aby tam uczcić ich pamięć modlitwą.
Ubogaceni wiarą naszych Ojców wróciliśmy do domów szczęśliwi, że mogliśmy poznać historię naszych przodków, które choć nie tak odległe (terytorialnie), to często zapomniane. Dziękujemy ks. Grzegorzowi, że mogliśmy na nowo odkryć piękne miejsca i postacie z naszej „małej Ojczyzny”. Matko Boża Kodeńska – módl się za nami.

Pielgrzym