4 Niedziela Adwentu

 

 1. Podziękowanie za ofiary na budowę kościoła.
 2. Podziękowanie za pomoc przy sprzątaniu i strojeniu kościoła, a także za przygotowanie Żywej Szopki.
 3. Na zakończenie rekolekcji do Komunii Świętej przystąpiło 1061 wiernych.
 4. Jutro Wigilia Bożego Narodzenia. Przypominamy o religijnym charakterze tego dnia i wieczerzy wigilijnej (zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i alkoholu). Wieczerzę rozpocznijmy od modlitwy i czytania Pisma świętego (Łukasz 2 rozdział) Następnie śpiewamy kolędę, łamiąc się opłatkiem składamy sobie życzenia. Zachęcamy do wspólnego śpiewania kolęd. Pasterka będzie sprawowana tradycyjnie o godz. 24.00.
 5. We wtorek (25.12) Boże Narodzenie – Eucharystie jak w każdą Niedzielę. Ofiary składane na tace przeznaczone zostaną na budowę kościoła.
 6. W środę (26.12) święto świętego Szczepana. Msze jak w każdą Niedzielę. To dzień duchowej łączności z KUL. Katolicką uczelnię (profesorów i studentów) polecamy w modlitwie. Ofiary składane na tace są przeznaczone jako wsparcie dla uczelni. O 11:30 Jasełka (przygotowanie od 11:00).
 7. W dniach 27-29 grudnia odbędą się rekolekcje powołaniowe dla mężczyzn (od 1 klasy szkoły średniej) w Drohiczynie. Koszt udziału bezpłatny. Zainteresowanych prosimy o kontakt z księżmi.
 8. We czwartek rozpoczynamy wizytę duszpasterską – kolędę. W związku z tym prosimy przygotować na stole: obrus, Krzyż, 2 świece, wodę święconą, Pismo święte, zeszyty i ćwiczenia uczniów, indeksy (dzieci przygotowujących się do I Komunii i Bierzmowania), kartki z pierwszych piątków i sobót, prasę katolicką (którą czytamy w ciągu roku). Podczas kolędy poruszamy kwestie związane z naszą wiarą (wątpliwości i zapytania). Gospodarz odprowadza kapłana do sąsiada. Na kolędę w wyznaczonych dniach przysyłamy pojazd po księdza na wyznaczoną godzinę (zasadniczo rano na 8, po południu na 15). Po skończonej kolędzie staramy się zorganizować pojazd, który odwiezie księży do domu. Ofiary składane podczas wizyty duszpasterskiej przeznaczone zostaną na dalsze prace związane z budową kościoła. Szczegółowy plan zamieszczony jest w aktualnościach „KOLĘDA”.
 9. Za tydzień w niedzielę 30.12 Święto świętej Rodziny i zakończenie roku kalendarzowego. W tym dniu podczas każdej Mszy świętej małżonkowie będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie. Zapraszamy do dania czytelnego znaku i wyrazu miłości małżeńskiej.
 10. W następną niedzielę będzie zbierana puszka jako dobrowolne wsparcie dla chore przewlekle dzieci z naszej parafii. Chcemy poprzez dar serca wspomóc rodziców dzieci konkretną pomocą materialną. Zachęcamy do wsparcia.
 11. Pamiętajmy, że nasza kultura osobista wyraża się również w dbałości o porządek o miejsce wiecznego spoczynku naszych bliskich zmarłych. Przypominamy o konieczności segregacji śmieci na cmentarzu grzebalnym.
 12. Przypominamy i zachęcamy do godnego przygotowania się do peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej i Obrazu Jezusa Miłosiernego poprzez udział w dniu peregrynacji we Mszy świętej, spowiedzi i Komunii świętej.
 13. Zachęcamy do czytania tygodnika w „Niedziela” i miesięczników „Różaniec” i „Rycerz Niepokalanej”.
 14. Podsumowanie prac przy kościele w roku 2018:

– Postawiono rusztowanie na całym kościele,

– Rozpoczęto malowanie kościoła (freski) i marmuryzację ołtarzy: głównego i 2 bocznych,

– Wykonano drobne prace przy schodach na zewnątrz, fundament i podmurówkę do ogrodzenia,

– Zakupiono granit na: podmurówkę kościoła i na schody na chór,

– Ułożono kostkę granitową wokół kościoła – opaska przy podmurówce,

– Ocieplono strop kościoła pianką,

– Trwają prace projektowe do malowania,

– Rozpoczęto prace przy organach,

– Trwają prace przy glorii do ołtarza głównego i 2 bocznych,

– Powstaje drzewo pod figurę MB Fatimskiej do głównego ołtarza,

– Zamówiono: ołtarz do odprawiana Mszy Świętej, ambonę, chrzcielnice i dwie kropielnice z marmuru, dwie ramy bocznych ołtarzy, sztukaterię do ołtarzy,

– Powstają projekty: stalli, tabernakulum, drzwi do wnętrza kościoła, kraty oddzielające kościół od przedsionka (pod chórem).

Zasadniczo długu nie ma. Zostały jeszcze nie uregulowane pewne należności względem wykonawców, ale również zostały poniesione tzw. zadatki na rozpoczęte prace. Mogą powstać komplikacje z płynnością finansową w przypadku konieczności wypłaty środków za zamówione prace i konkretne elementy wystroju kościoła. Dlatego proszę o dalszą modlitwę w intencji budowy kościoła. Ufam, ze wszystko z Bożą pomocą się uda, jak to bywało w latach poprzednich.

Ciekawostką jest, że w tym roku dwa dzieła: chrzcielnica i drzewo pod figurę MB Fatimskiej zostało sfinansowanie indywidualnie.