Wyjazd

Z grupą młodszych parafian, korzystając z uprzejmości pracowników Urzędu Gminy w Sarnakach i Parafii, mogliśmy pojechać dzisiaj do Białej Podlaskiej. Bialskie kino Cinema3D przygotowało nam specjalny seans filmu Sing 2. Jego głównym bohaterem jest nietuzinkowy miś koala – Buster Moon. On i gwiazdorska obsada jego teatru pragną wystąpić na olśniewającej, wspaniałej i ekstrawaganckiej scenie. Jest tylko jeden haczyk: najpierw muszą przekonać najbardziej samotną gwiazdę rocka na świecie(głosu użycza legenda muzyki-Bono, debiut w animacji), aby do nich dołączyła. Buster (zdobywca Oscara Matthew McConaughey) i jego ekipa zmienili teatr New Moon we wspaniałe miejsce, ale Buster chciałby, aby nowy spektakl zadebiutował na scenie tearu Crystal w olśniewającym mieście Redshore. Marzenie Bustera o wielkim sukcesie staje się jednocześnie emocjonalnym przypomnieniem mocy muzyki, która leczy nawet najbardziej złamane serce.

Pora obiadowa była dobrą okazją do skorzystania z oferty restauracji McDonald’s. Wracając do Sarnak nawiedziliśmy Bazylikę Mniejszą Świętej Trójcy – barokowy kościół w Janowie Podlaskim. Wzniesiony został wraz z dzwonnicą w latach 1714–1735. W latach 1818–1867 i 1918–1924 był kościołem katedralnym diecezji janowskiej czyli podlaskiej. W kościele tym znajduje się sarkofag i pomnik biskupa, poety i historyka Adama Naruszewicza (1733–1796), który w Janowie Podlaskim spędził ostatnie lata swego życia oraz relikwie św. Wiktora – męczennika za wiarę z czasów prześladowań religijnych w Cesarstwie Rzymskim III wieku naszej ery, patrona diecezji podlaskiej (otrzymane w ramach odpowiedzi na prośbę złożoną w roku 1857 przez biskupa Beniamina Szymańskiego do papieża Piusa IX).
7 czerwca 2018 roku Kolegiacie Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim Dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadano tytuł Bazyliki Mniejszej. Dekret podpisał prefekt Kongregacji kardynał Robert Sarah.