Ogłoszenia I Niedziela Wielkiego Postu

 1. Podziękowania za modlitwy, ofiary i prace na rzecz nowej świątyni i ogrzewanie (przy dekoracji: Agnieszka i Mariusz Klimiuk, Tomasz Demianiuk, Paweł Miłkowski, Tomasz Obrępalski, Dariusz Ludwiczuk i Tomasz Wasiluk).
 2. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny. To również pierwsza niedziela miesiąca – zmiana tajemnic. 
 3. Jutro pierwszy poniedziałek marca. Różaniec o godz. 16.15, a następnie Msza Święta w intencji Dusz czyśćcowych.
 4. We wtorek, 8 dzień miesiąca – modlitwa za wstawiennictwem św. Stanisława Bp i M. oraz odniesienie do programu na 2022 r. z nowenny przygotowującej do 600-lecia Parafii.
  8 marca to Dzień Kobiet. Wszystkim paniom życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.
  Tego dnia rozpoczęcie przygotowania do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VII (warunkami są: udział w nabożeństwach pierwszopiątkowych i pierwszosobotnich oraz ciągłość katechezy z oceną 3 i wyższą) – po Mszy Świętej wieczorowej spotkanie uczniów klas VII z rodzicami.
 5. W czwartek, 10 marca, rozpoczęcie Nowenny do św. Józefa – pielgrzymka do kaplicy w Lipnie po Mszy Świętej o  godz. 17.00 (w piątek po Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej o godz. 16.00).
 6. Najbliższa niedziela, 13 marca, będzie Niedzielą Ad Gentes – Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach – zbiórka ofiar do puszek na ten cel.
  Tego dnia przypada także kolejna rocznica wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Zapraszamy do modlitwy w intencji następcy Świętego Piotra, aby był dla wszystkich czytelnym drogowskazem podążania za Chrystusem.
 7. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej o godz. 16.00 i o godz. 19.00. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w następującym porządku:
  Gorzkie Żale
  Niedziela Wielkiego Postu Godz.
  I – 6 III 8.30 17.00
  II – 13 III 10.00
  III – 20 III 11.30
  IV – 27 III 8.30
  V – 03 IV 10.00
  VI – Niedziela Palmowa – 10 IV 11.30

  Zachęcam do odprawiania tych nabożeństw także w naszych domach. Oprócz tego Kościół zachęca wiernych do spełniania uczynków miłosierdzia jakimi są: modlitwa, post i jałmużna, a także do podejmowania innych postanowień wspomagających w walce z grzechami i słabościami.

  Zachęcam, aby każdy parafianin podjął jeden dzień postu o chlebie i wodzie w intencji naszej Parafii, całej Ojczyzny i o pokój na Ukrainie. W tym tygodniu do podjęcia postu zapraszam mieszkańców Sarnak z ulic:
  Poniedziałek 7 III – Osiedle Gazowe
  Wtorek 8 III – 3 Maja i Konopnickiej
  Środa 9 III – Nadleśnictwo i blok Drogowy
  Czwartek 10 III – Kolejowa i Batorego
  Piątek 11 III – Lisia
  Sobota 12 III – Rysia, Dzikowa i Zajęcza
  Niedziela 13 III – osoby chętne

 8. Wielki Post jest czasem szczególnego działania Pana oraz wchodzenia na drogę pokuty i nawrócenia. Warto przypomnieć, że w tym czasie można zyskać łaskę odpustu zupełnego, czyli darowania kary czyśćcowej za grzechy odpuszczone w sakramencie pokuty. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami za: odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, a także odprawienie trzydniowych rekolekcji. Do zwykłych warunków odpustu należą: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
 9. Trudna sytuacja na Ukrainie zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia wobec poszkodowanych na skutek prowadzonych tam działań wojennych. Zgodnie z prośbą Caritas Diecezji Drohiczyńskiej i Wójta Gminy Sarnaki można składać produkty i wyposażenie, które zostaną przekazane i posłużą do podjęcia przybyłych uchodźców. Dziękujemy z każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.
 10. Zachęcam do włączenia się w ogólnopolską akcję zbierania zaoszczędzonych pieniędzy, po rezygnacji z zakupu drobnych przyjemności, w ramach jałmużny wielkopostnej, która przebiega pod hasłem „Czas miłosierdzia”. Przez 40 dni każdy może do swojej skarbonki wrzucić kilka złotych – trafią one do osób potrzebujących, które ucierpiały w czasie pandemii.
 11. W tym trudnym stanie pandemicznym oprócz przestrzegania wszelkich zaleceń, odpowiedzialności oraz środków ostrożności, trzeba nam – ludziom wierzącym – pokładać nadzieję w Bogu oraz pamiętać o modlitwie i poście. Zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu i Koronkę do Bożego Miłosierdzia od godz. 15.00 do godz. 17.00. Błagajmy o Miłosierdzie dla nas i całego świata!
  Do prowadzenia modlitwy różańcowej o godz. 16.30 zapraszamy członków KŻR według ustalonego porządku.
 12. Zostały przygotowane: album z Budowy, Misji i poświęcenia kościoła w Parafii Sarnakiokolicznościowy Krzyż upamiętniający Misje i Poświęcenie oraz imienne Błogosławieństwa Misyjne, które stanowią cegiełki na dalsze prace prowadzone w nowej świątyni.
 13. W minionym tygodniu odeszli do Pana: śp. Cecylia Chwesiuk, Edward Panasiuk, Elżbieta Miłkowska i Kazimierz Wawrzyński. Rodzinom składamy wyrazy głębokiego współczucia; zmarłych polecamy w modlitwie –Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…